Na co mám jako pacient nárok ze zdravotního pojištění?
V loňském roce došlo k významné události na poli psychosomatické medicíny, a tou je schválení výkonu psychosomatická intervence. To znamená, že od 1.1.2024 mohou lékaři s psychosomatickým vzděláním nabízet svým pacientům psychosomatickou péči hrazenou zdravotní pojišťovnou.
Pacienti mají nárok ze svého zdravotního pojištění využít 7,5 hodiny psychosomatické intervence za rok, kdy lékař může jednotlivé sezení rozdělit na min. 15minutové bloky.
Postup pacienta ve zdravotním systému
K označení onemocnění za psychosomatické je nezbytné, aby vždy bylo nejdříve provedeno nutné lékařské odborné vyšetření a případně stanovena i odpovídající léčba. Až když se ukáže, že i přes vhodně zvolenou léčbu nedochází ke zlepšení, případně nemoc trvá příliš dlouho, nemá typický průběh či se opakovaně vrací, vzniká podezření, že může mít psychosomatický charakter a stává se předmětem zájmu psychosomatické medicíny. Příkladem mohou být opakované gynekologické záněty u žen, které se i přes jasnou diagnózu i vhodně zvolenou léčbu opakovaně vrací, pak je na místě uvažovat o možném vlivu psycho-sociálních faktorů a psychosomatickém charakteru onemocnění.
Následným krokem je konzultace u psychosomatického lékaře, který toto potvrdí a stanoví další postup. V dalších konzultacích se hledá spojení mezi tělesným stonáním a psychickými a sociálním faktory.
Následným krokem je konzultace u psychosomatického lékaře, který toto potvrdí a stanoví další postup. V dalších konzultacích se hledá spojení mezi tělesným stonáním a psychickými a sociálním faktory.
Mezi nejúčinnější druhy péče patří pobyt v psychosomatickém stacionáři, kde se kombinuje více druhů terapie souběžně v intenzivním modu.
Základem psychosomatického přístupu je empatická komunikace s pacientem, která sníží jeho stres, napětí nebo úzkost, porozumění jeho prožitkům tělesným i psychickým, naslouchání jeho životnímu příběhu a hledání možných souvislostí mezi jeho prožíváním a tělesnými obtížemi. Léčba psychosomatických onemocnění je tedy komplexní, týmová a interdisciplinární. Jsou v ní zapojeni odborníci různých oborů, kteří mezi sebou vzájemně spolupracují. A na co je třeba nezapomínat je nezbytnost aktivního přístupu pacienta, kterému může psychosomatická léčba přinést i další benefity než jen léčbu jeho aktuálních potíží. V průběhu terapie se učí lépe porozumět sám sobě, svým emocím, svému tělu, vztahům, v nichž žije a učí se také nést odpovědnost za vlastní zdraví i sám za sebe. Vznik psychosomatických onemocnění často souvisí s našimi životními krizemi a může tak být výzvou ke změně, a psychosomatická léčba nám může pomoci využít tuto šanci na změnu tak, aby to byla změna k lepšímu.