Autor: MUDr. Michal Kryl
Svým způsobem je každé onemocnění psychosomatické, protože vztah mezi psychikou a fyzickým stavem je přímo provázaný. Za psychosomatické stavy označujeme obecně stavy, kde vliv psycho-sociální složky je značný a má smysl k nemocnému přistupovat takto komplexně.
V podstatě se jedná o tyto kategorie onemocnění
- Medicínsky nevysvětlitelné symptomy. Je to případ, kdy pacient má potíže, ale lékařský nález, včetně objektivních vyšetření nevysvětluje důvod a způsob stonání.
Např. bolesti břicha bez lékařského nálezu. Je to známá situace, kdy pacient je důkladně vyšetřen, ale lékaři příčinu nenajdou. Zde je nutno zvažovat psychosomatické onemocnění dříve označované jako MUS ( Medicínsky nevysvětlitelné symptomy ). Často mohou být tyto symptomy i měnlivého chování nebo jeden symptom střídá jiný v průběhu času.
- máte onemocnění, které medicína zná a umí diagnostikovat i léčit, ale charakter potíží není pro danou nemoc typický ani stupněm potíží vzhledem k biologickému nálezu, ani svým charakterem stonání a reakcí na adekvátní léčbu.
- trpíte onemocněním, kde je znám častý významný podíl psychosomatického vlivu.
K označení onemocnění za psychosomatické je v časovém sledu vždy na prvním místě nutné lékařské odborné vyšetření a případně i adekvátní léčba. Až při splnění dalších faktorů jako je neadekvátní odpověď na léčbu, časté recidivy lékařsky nevysvětlitelné i neadekvátní délka či charakter stonání jsou podezřelé z psychosomatického podílu.
Následným krokem je konzultace psychosomatickým lékařem, který potvrdí případně psychosomatickou dg. a stanoví další postup, který může spočívat v opakovaných konzultacích, kde se hledá spojení mezi fyzickým stonáním a bio- psycho-sociálním vlivem .
Pokud intervence psychosomatika nevede k náležitému zlepšení do jednoho roku, pak je na místě léčba psychoterapeutická, speciální fyzioterapeutická či v případě komorbidity i psychiatrická léčba. Mezi nejúčinnější druhy péče patří pobyt v psychosomatickém stacionáři, kde se kombinuje více druhů terapie souběžně v intenzivním modu.