Základní informace
Výcvik metodicky integrující různé psychoterapeutické směry byl připravován Institutem sociálního zdraví na Univerzitě Palackého v Olomouci (dále jen OUSHI (1) ) od roku 2018. Teoretickou inspirací je především moravská škola profesora Stanislava Kratochvíla, zakladatele proslulého integrativně orientovaného psychoterapeutického oddělení kroměřížské psychiatrické léčebny s eklektickou léčby neuróz. Kratochvíl na Katedře psychologie UP v Olomouci, kde působil, ovlivnil svým způsobem myšlení, širokým záběrem a integrací četných postupů celé generace svých žáků, jak studentů psychologie, tak výcvikových frekventantů.
Po vzniku OUSHI zde byl pod vedením profesora Jozefa Hašta (přednosty Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Trenčíně) realizován výzkum a celoživotní vzdělávání v psychosomatice, vycházející z bio-psycho-socio-spirituálního modelu zdraví. To se stalo druhým určujícím faktorem, jenž ovlivnil teoretické zaměření výcviku. Východiskem Výcviku v integrativní psychoterapii se zaměřením na psychosomatiku (dále jen „výcvik“) je tedy metoda psychoterapeutické integrace se zaměřením na psychosomatické procesy. Konkrétně to znamená, že lektoři v rámci širšího transteoretického pojetí využívají četných postupů a technik zaměřených na tělesné prožívání a na hledání souvislostí těchto prožitků s psychosociálními aspekty v životě frekventantů. Spolu s ostatními prvky různých přístupů a škol je práce s tělesností asimilována do celého přístupu tak, aby byl terapeutický postup co nejužitečnější pro široké spektrum klientů a pacientů s vědomím, že lidí trpících psychosomatickými obtížemi ve společnosti stále přibývá.
Proces integrace prostupuje všemi úrovněmi a částmi výcviku: teoretickou, sebezkušenostní i supervizní. Zároveň je brán na zřetel a prověřován při všech formách kontroly vzdělávání: přiudělování zápočtů, při průběžném i závěrečném bilancování ve výcvikové skupině i při závěrečnéteoretické zkoušce. Výcvik je vytvořen v souladu se standardy České asociace pro psychoterapii (ČAP) i Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Rovněž splňuje standardy Evropské asociace pro psychoterapii (EAP,) a co je v České republice raritní, je zaštítěn akademickým zázemím státní univerzity.
1/ OUSHI – Institut sociálního zdraví při Teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (zal. 2012) je vědecká a výzkumná instituce, jejímž cílem i posláním je vědecký výzkum a vzdělávání v oblasti zdraví, se zvláštním důrazem na sociální a spirituální determinanty zdraví (blíže: https://oushi.upol.cz/2021/09/21/badatelske-vedecke-centrum-teologicke-fakulty-to-je-katerinska-17/). Vychází přitom z komplexního bio-psycho-socio-spirituálního pohledu na člověka, tak jak byl v minulosti definován odborníky na celostní pojetí medicíny. V oblasti výzkumu institut OUSHI využívá kvantitativní i kvalitativní přístup. S využitím reprezentativních vzorků dospělé populace i adolescentů tak analyzuje nejen prevalence fyzických i psychických potíží, ale především i jejich psychosomatické souvislosti, např. ve vztahu s dětskou traumatizací, prožíváním blízkých vztahů, osobnostními charakteristikami, spirituální dimenzí a dalšími oblastmi života, u nichž se vliv na zdraví v současném výzkumu prokazuje. Lektoři výcviku již mají s institutem navázanou dlouhodobou spolupráci. Při OUSHI také vzniklo terapeutické centrum zaměřené mj. na psychosomatické problémy našich klientů (blíže: https://oushi.upol.cz/terapeuticke-centrum/). Centrum poskytuje podporu zejména studentům, ale i široké veřejnosti, a je také základnou pro další výzkum v psychoterapii a psychosomatice.
Kontakt
Odkaz na web: https://integrativnivycvik.cz/
Kontaktní osoba: MUDr. MIchal Kryl